top of page

30. janvāris - Raksts LAIKS avīzē: Ko dara Krisīte Skare?

  • elgaozols
  • Jan 30, 2017
  • 4 min read

(Laikraksts LAIKS, 2017. gada 28. janvāris – 3. februāris, 4. lpp.)

VILNIS BAUMANIS

Dziesmu svētki neatbilstu savam nosaukumam, ja tajos neatskanētu koša un latviska koŗa dziedāšana. Tāda sagaidāma arī šovasar Baltimorā, XIV Vispārējos dziesmu un deju svētkos ASV. Par koŗiem un dziesmām rūpējas svētku mūzikas nozares vadītāja Krisīte Skare, jauna, enerģiska un dzirkstīga draudzīga mūziķe no Bostonas. Šī gada pirmajās dienās viņa bija ieradusies Baltimorā apskatīt koncertu zāles un labprāt man pastāstīja par sevi un savām iecerēm.

Kristīte jūsmo par zāli, kur 3. jūlijā notiks Dziesmu svētku kopkoŗa koncerts. “Meyerhoff Symphony zāle ir pasakaini skaista, moderna. Viss apaļš, viss plūst,” viņa teica. Un kā ir ar koriem? No kurienes tie gaidāmi? Krisīte ziņo, ka līdz šim pieteikušies 17 koŗi - daži lielāki, daži tikai nelielu ansambļu sastāvā - no Toronto, Ņujorkas, Bostonas, Filadelfijas, Vašingtonas un citiem latviešu centriem. No Latvijas atlidos izcilais Latvijas Kultūras akadēmijas koris Sōla, kas sniegs arī atsevišķu koncertu. Krisīte domā, ka kopkori varētu veidot ap 450 līdz 500 dziedātāju. Koncertu bagātinās orķestris.

Viņa rūpīgi strādājusi pie kopkoŗa programmas sastādīšanas - analizējusi visu līdzšinējo Dziesmu svētku repertuārus un beigās izraudzījusi 26 dziesmas - galvenokārt tādas, kas viņai pašai patīk, bet arī vēlēdamās mazliet izcelt komponistes-sievietes, kā arī veltīdama 9 dziesmu ciklu ASV Austrumu krasta latviešu komponistiem. Repertuārs nebūšot no vieglajiem - tajā iekļauti daži mūsdienīgi ritmiski gabali, kas, kā teica Krisīte, “neļaus korim daudz atpūsties.” Sarunāti arī kopkoŗa koncerta virsdiriģenti: Pauls Berkolds, Ernests Brusubārdis III, Andrejs Jansons, Anita Kuprisa, Vizma Maksiņa, Laura Padega-Zamure, Gunta Plostniece, Krisīte Skare un Sōlas diriģents Kaspars Ādamsons. Atsevišķos sarīkojumos kopkori diriģēs arī Juris Ķeniņš un Richards Skulte. Tāpat Krisīte priecājas par kamermūzikas koncertam izraudzīto zāli Baltimoras American Visionary Arts mūzeja ēkā. Viņa mudina svētku apmeklētājus nebaidīties no kamermūzikas un nākt uz šo koncertu, kas būšot “skaists, tīrs un ik klausītāju uzrunās personīgi.”

Saruna ar Krisīti Skari rit viegli. Viņa izstaro prieku un runājot bieži izplūst sulīgos smieklos. Apbrīnu vieš viņas skaidrā latviešu valoda, ar bagātīgu vārdu krājumu un latviski plūstošu izrunu. Par to jābrīnās, zinot, ka viņa uzaugusi divvalodu ģimenē - tēvs bija norvēģu cilmes amerikānis - un arī tagad mājas valoda nav latviešu. Liekas, ka bērnībā, 1980. gados, izšķirošais elements bijusi vecmāmiņa Austra Brunovskis, kas reizē ar valodu atraisījusi Krisītē dziedāšanas prieku. Vecmāmiņa iecēlusi mazo Krisīti sev blakus šūpuļtīklā; abas šūpojušās un dziedājušas tautas dziesmas. Vēlāk Krisīte apmeklējusi Bostonas latviešu skolu, kur viņu tālāk iedvesmojusi dziedāšanas skolotāja Līga Aldiņa.

Krisīte, kas formāli saucās Elizabete Kristīne, bet dzīvē pazīstama tikai ar mīļvārdiņu - ir augsti izglītota mūziķe, ar bakalaura grādu dziedāšanā un džeza mūzikā (Massachusetts University), maģistra grādu džeza mūzikā (New England Conservatory of Music) un maģistra grādu paidagoģijā (Harvard University). Sākotnēji viņa kādu laiku strādājusi par dziedāšanas skolotāju vidusskolās un pamatskolās, bet tur jutusies “vientuļa”, jo parasti katrā skolā ir tikai pa vienam dziedāšanas skolotājam - neesot bijis ar ko dalīties savos mūzikas priekos un bēdās. Tagad viņa pelna iztiku ar privātstundām, mācīdama, galvenokārt bērniem, gan klavierspēli, gan dziedāšanu, kā arī ar gadījuma darbiem - kā dziedātāja, pianiste vai kāda mūzikāla pasākuma organizētāja.

Pirms septiņiem gadiem viņa apprecējās ar ģitāristu Maiklu Glešovu (Michael Glashow), ko viņa bija sastapusi jau studiju laikā, dziedot džeza ansamblī. Tagad viņi kopā nodibinājuši kori no apkārtnē dzīvojošām ģimenēm, pensionāriem un citiem dažādu paaudžu koŗa dziedāšanas entuziastiem - tā līdztekus veicinot arī sava Bostonas Jamaica Plain rajona iedzīvotāju sadraudzību. Korī, kas saucas Neighborhood Rocks, tagad esot ap 70 dziedātāju, kas par šo prieku maksājot nopietnu dalības maksu - līdz ar ko Krisītei un Maiklam tas ir arī komerciāls pasākums. Koris strādā 15 nedēļu ilgos posmos, tos noslēgdams ar koncertu, kas arī dod atlikumu. Repertuārā - ritmiski, mūsdienīgi pop un rokmūzijas gabali, kas izraisa prieku un ļauj kustēties līdzi. Bet kādā koncertā koris esot arī nodziedājis Mārtiņa Brauna “Sauli, Pērkonu un Daugavu”; dziesma koristiem ļoti iepatikusies. Krisīte un Maikls abi darbojas kā diriģenti, aranžētāji un pavadītāji.

Sarunā atklājas arī Krisītes ciešā saskare ar latviešu sabiedrību. Septiņus gadus viņa bijusi Bostonas latviešu skolas pārzine; šo amatu gan tagad beigusi, bet joprojām tur māca dziedāšanu, un nu jau kādus 8 gadus strādājusi par mūzikas skolotāju vasaras nometnē Katskiļos, priecādamās par skaisto dabu un superīgajiem bērniem. Viņa vada Bostonas latviešu kori un ir vietējās latviešu draudzes kasiere. Kāpēc kasiere? “Tā iznāca,” viņa paskaidro, “neviens cits nevēlējās uzņemties.” Krisīte piedalījusies arī 3x3 un citos pasākumos Latvijā. Pērnvasar bijusi Latvijā kā dziedātāja Anitas Kurpisas vādītā amerikāņu kamerkoŗa Labyrinth koncertturnejā. Viņas vīrs Maikls esot gluži vai "iemīlējies ar Latviju" - esot bijis dziļi aizkustināts, stāvēdams pie Brīvības pieminekļa.

Liekas, ka Krisītes dzīve ievīta mūzikas skaņās. Kāda mūzika viņai vislabāk patīk? Klasiskā. Indijas rāgas. Mūzika no Kubas. Arī popmūzika, bet tai jābūt vai nu ļoti emocionālai - tādai, ka jāraud, vai arī ļoti ritmiskai - tādai, ka jālēkā. Pavisam citādi Krisīti saista arī klasiskais, līriskais latviešu koŗa repertuārs, kas varbūt zemapziņā sasaucas ar vecmāmiņas dziedātajām tautasdziemām. Kas Krisītei dzīvē rūp? Piesārņotā daba, pāridarījumi nevainīgām radībām, dzīvniekiem, bēģļiem. Kas sagādā prieku? Viss, kas gaišs, jauks, sirsnīgs, nevainīgs. Kucēni! Skaisti dabas skati. Priecīga kopā dziedāšana. Tā stāstija Krisīte Skare, kas kārto koncertus topošajiem Dziesmu un deju svētkiem Baltimorā.

Комментарии


bottom of page