

XIV VISPĀRĒJIE LATVIEŠU DZIESMU UN DEJU SVĒTKI ASV
2017.G.29.JŪNIJS-3.JŪLIJS
BALTIMORĀ, MERILANDĒ

CEĻĀ UZ LATVIJAS SIMTGADI


FILMAS
Kā vienu no iespējām izklaidējošā gan arī izglītojošā veidā pavadīt vakarus, mēs piedāvājam trīs kino seansus: piektdien, sestdien un svētdien. Trīs vakari, trīs pavisam dažādas tēmas, stāstu krājumi, jaunatklājumi un noskaņas, ko pārdzīvosim caur dokumentālā kino žanru.Filmas sākās plkst. 20:00 katrā vakarā. Biļetes būs pieejamas svētku laikā biļešu kasē.
Bērniem biļete maksā $10 un pieaugušajiem $15.

Dokumentālā filma par latviešu baptistiem, kuri, bēgdami no "sarkanā pūķa" un smagajiem apstākļiem Latvijā, pirms 95 gadiem nonāca neskartajā mūža mežā Brazīlijā.
Filma sniedz ieskatu līdz šim maz zināmā latviešu izceļošanas vēstures lappusē – latviešu baptistu izceļošanā no Latvijas uz Brazīliju 20. gadsimta 20. gadu sākumā. Izmantojot vēsturiskas fotogrāfijas, dokumentus un dzīvesstāstus, parādīta izceļotāju dzīve Vārpas kolonijā tās dibināšanas un uzplaukuma laikā. Izceļotāju pēcnācēju intervijas ļauj ielūkoties Vārpas ikdienā mūsdienās un centienos saglabāt latviskumu. Dokumentālo filmu veidojis Latvieši pasaulē - muzejs un pētniecības centrs sadarbībā ar “Studiju Centrums”.
Filma tapusi, balstoties uz vēsturnieces Brigitas Tamužas ilggadējiem pētījumiem par latviešu izceļošanu uz Brazīliju, kas aizsākās ar ekspedīcijām 1999. un 2001. gadā. B. Tamuža kopā ar muzeja darbinieci, Mariannu Auliciemu devās vēl vairākās ekspedīcijās (2009., 2011. un 2013. gadā), lai papildinātu muzeja krājumu ar priekšmetiem, fotogrāfijām un interviju klāstu. Satiekot cilvēkus, kuri kā mazi bērni bija atstājuši dzimteni dažus gadus pēc Latvijas valsts nodibināšanas, radās ierosme šo savdabīgo izceļošanas gadījumu parādīt filmā. Muzejs uzaicināja projektā iesaistīties operatoru Valdi Celmiņu, kurš piedalījās divās pēdējās ekspedīcijās. Sākotnējā iecere bija izveidot īsus sižetus un interviju fragmentus muzeja mājas lapai, taču pamazām tā pārauga idejā par pilnmetrāžas dokumentālu filmu, kas varētu uzrunāt daudz plašāku sabiedrību. Kopš paša sākuma filmas veidošanā piedalās Bruno Aščuks, palīdzot pārveidot vēsturisko materiālu ekrāna valodā. Filmas mūziku komponējis Platons Buravickis.
Bēgdami no “sarkanā pūķa” un smagajiem apstākļiem Latvijā pēc Pirmā Pasaules kara, vairāk nekā 2000 baptistu, kas sevi dēvēja par atmodniekiem, devās uz Brazīliju. Pravieši to bija pasludinājuši par apsolīto zemi, kur jādodas sagaidīt pasaules galu un Kristus otrreizējo atnākšanu. Pēc viņu domām, tieši no turienes pēc attīrīšanās no pasaulīgiem grēkiem izredzētā tauta tikšot “parauta” debesīs. Kad tas nepiepildījās, ekstrēmākā izceļotāju daļa garīgo līderu vadībā izveidoja kristīgu komūnu ar askētisku un reliģiski piepildītu dzīvesveidu.
Viņi nonāca neapskaužamos apstākļos neskartajos mūža mežos. Izceļošanas aculiecinieku emocionālie stāsti skatītājiem atklāj sarežģīto un grūtību pilno iedzīvošanos svešajā zemē. Tur pirmajos gados nomira vairāk nekā 200 cilvēki, galvenokārt bērni un sirmgalvji.
Atrodoties ilgstošā labprātīgā nacionālā un reliģiskā izolācijā, Vārpa līdz mūsdienām ir saglabājusies kā latviskuma saliņa Brazīlijas vidienē. Filmā parādīts, ka nedaudzie palikušie vecākās paaudzes ieceļotāju pēcnācēji vēl joprojām runā un dzied latviski, cep rupjmaizi un glabā zārku bēniņos, taču jaunākā un vidējā paaudze Vārpu jau ir pametusi.
VĀRPA - APSOLĪTĀ ZEME
Dokumentālo filmu veidojis Latvieši pasaulē - muzejs un pētniecības centrs sadarbībā ar “Studiju Centrums”.
Filmas autori:
Bruno Aščuks, Marianna Auliciema, Brigita Tamuža
Operators:
Valdis Celmiņš
Montāža:Bruno Aščuks
Mūzika:
Platons Buravickis
Skaņa:
Normunds Deināts
Dizains:
Džeremijs Smīdss
Filmas atbalstītāji:
Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latviešu fonds, Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonds, Liepājas domes Kultūras pārvalde, Valdis Bērziņš.
Filma ir latviski ar subtitriem angļu valodā.
Filmas garums: 1h 30 min.
"Trimda dimd" īsfilmu cikls piedāvā satikties ar mūziķiem, kuri piedalījās populārās latviešu trimdas grupās, radot oriģinālu latviešu mūziku ārpus Latvijas pēc Otrā pasaules kara.
To skaitā ir leģendas kā Ilmārs Dzenis, Vilnis Baumans, Alberts Legzdiņš, Pāvils Johansons un Juris Kronbergs, grupas “Akacis”, “Ludvigs Dzird” u.c.
"Trimda dimd" mērķis ir celt gaismā trimdas latviešu mūzikas unikalitātes. Vai tas būtu Ziemeļamerikā vai Īrijā, mēs vēl arvien izpaužam mūsu tautas identitāti. Pasaules latviešu vēsture un tagadne ir izjūtama arī mūzikā. Lai gan veidotāji galvenokārt strādāja, lai atstātu liecības nākamajām paaudzēm, tai pat laikā kaut kas svaigs un iepriekš nezināms atklāsies tiem, kuri jau pazīst šo mūziku un māksliniekus. Skatītāji tiek aicināti iztēloties, ka viņi sēž turpat blakus māksliniekiem un ir iesaistījušies intīmās sarunās, kas iedziļinās komponistu un mūziķu ieskatos, ierakstu procesos, iztirzā dziesmu koncepcijas un dialogu vai mijiedarbību, kas veidojās ar publiku: kāds bija mākslinieku devums un ietekme sabiedrībai kopumā un kā sabiedrība arī ietekmēja viņus.
Sestdienas programmā kopīgi noskatīsimies dažas no šīm īsfilmām; kopējais programmas garums būs apmēram pusotra stunda. Pirms seansa režisore Māra Pelēce dalīsies ar ievadvārdiem par projektu un pēc seansa arī atbildēs uz skatītāju jautājumiem.
TRIMDA DIMD
sestdien, 1. jūlijā

Režisore:
Māra Pelēce
ASV, 2017
Filmas ir latviešu valodā ar subtitriem angliski.

RUČS UN NORIE
svētdien, 2. jūlijā
Režisore Ināra Kolmane
Latvija, 2015
Filma "Ručs un Norie" ir stāsts par divu eksotisku pasauļu sastapšanos, kas uzšķiļ pārsteidzošu emocionālu un dvēselisku radniecību.
Antropoloģijas maģistratūras studente Norie Tsuruta no Japānas ierodas Latvijā, lai pētītu un rakstītu savu maģistra darbu par suitu novadu. Te viņa satiek vienu no vecākajām suitu sievām Mariju Steimani, sauktu par Ruču, kura nezina ne vārda angliski, toties dzied. Norie iemācās latviešu valodu un antropoloģiskā interese pamazām pārvēršas patiesā gara tuvībā, kas neapdziest pat tad, kad Norie ir spiesta atgriezties Japānā. Turpmāk Latvija un Japāna ir saistītas ar neredzamu un ļoti personisku pavedienu – Ručs raizējas par Norie "tur, tālumā", bet Norie sauc Ruču par savu Latvijas vecmāmiņu un vēlas atgriezties.
Filma ir latviešu un japāņu valodās ar subtitriem angliski.
Filmas garums 1h 05 min.